Treść wybranej strony
Antykoncepcja bez chemii w składzie

Antykoncepcją nazywamy z definicji wszelkie działania prowadzące do zaniechania zajścia w ciążę. Przy dzisiejszym stanie wiedzy oraz stale postępującym rozwoju technologicznym, na rynku pojawia się bardzo wiele produktów pozwalających świadomie zaplanować termin zajścia w ciążę. Przy tak ogromnym wyborze, aby ułatwić rozróżnienie podzielono te substancje na grupy ze względu na sposób działania na:

 • metody chemiczne,
 • metody hormonalne,
 • metody naturalne,
 • metody mechaniczne,
 • oraz antykoncepcji "po".

Metody naturalnej antykoncepcji są ściśle związane z cyklem menstruacyjnym i opierają się głównie na wstrzemięźliwości seksualnej w czasie dni płodnych. Właściwie słowo antykoncepcja nie jest tu odpowiednie, gdyż odnosi się do zapobiegania poczęciu po odbytym stosunku, a metody naturalne w większości polegają na nie dopuszczeniu do kontaktu seksualnego między partnerami.


Wśród tych metod wyróżniamy klika sposobów na kontrolowanie płodności:

 • abstynencja seksualna,
 • kalendarzyk menstruacyjny (metoda Ogino-Knausa),
 • obserwacja śluzu (metoda Billingsów),
 • metoda termiczna,
 • testy biochemiczne,
 • stosunek przerwany.

Abstynencja seksualna może się dobywać w dwojaki sposób. Może być całkowita i nie dopuszczać do absolutnie żadnych kontaktów płciowych, jest to najskuteczniejsza forma zabezpieczenia przed ciążą, bądź unikać aktów tylko w czasie płodnym. Ta druga opcja wymaga jednak od kobiety ogromnej dokładności i skrupulatnych obserwacji siebie i swojego ciała.

Kalendarzyk menstruacyjny opiera się no poznaniu swojego cyklu, który najczęściej trwa 28 dni i jest liczony od pierwszego dnia wystąpienia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym. Jednak każda kobieta może mieć cykl innej długości np. 25. dniowy lub 32. dniowy. Moment owulacji przypada na około 14 dni przed wystąpieniem następnego krwawienia. Dni płodne u zdrowej kobiety trwają około 8 dni, zaczynają się pięć przed owulacją i kończą najpóźniej trzy po, co wynika z faktu  iż plemniki mogą w dobrych warunkach przetrwać w organizmie kobiety nawet 5 dób, a jajeczko jest zdolne do zapłodnienia 24 godziny po owulacji. jednak w czasie cyklu może dojść do uwolnienia dwóch komórek zdolnych do zapłodnienia, dlatego przez trzy doby po owulacji kobieta może być płodna. Jeżeli decydujemy się na stosowanie tej metody, to należy wiedzieć, że istnieją pewne badania, które mówią, że owulacja może wystąpić nawet w 7. dniu cyklu.i jest to zależne od jego długości. A dodatkowo skuteczność metody jest dość niska, ponieważ statystycznie na 100 kobiet stosujących taką formę zabezpieczenia przez rok około 20-24 z nich zajdzie w ciążę. Jednak ogromną zaletą jest nie zażywanie chemicznych środków wpływających na samopoczucie kobiety oraz nie uszkadzających wątrobę.

Metoda Bilingsów jest stworzona przez parę ginekologów, o tym właśnie nazwisku i polega na bacznych obserwacjach śluzu wydzielanego z szyki macicy. Taki śluz zmienia swoje własności fizyczne w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. W czasie zaraz po menstruacji następuje okres suchy i jest to stan  względnej niepłodności, jednak od momentu pojawienia się śluzu możemy zajść w ciąże i należy go codziennie oceniać pod względem obfitości, barwy, lepkości. Okres najbardziej płodny następuje w ostatnim dniu wystąpienia śluzu i trwa 3 doby. Wtedy śluz daje poczucie wilgoci i poślizgu, w swoim wyglądzie i konsystencji przypomina białko kurzego jajka. Metoda ta jest skuteczniejsza do prowadzenia kalendarzyka ponieważ w tym samym czasie w ciąże zajdzie do 1-12 kobiet. Jednak należy pamiętać, że nawet dość powszechna u kobiet infekcja dróg rodnych może zaburzyć obserwacje i wprowadzić nas w dezorientację. Dodatkowo miarodajne wyniki dają obserwacje prowadzone przez kilka miesięcy, przy czym w pierwszym miesiącu należy się powstrzymać od współżycia.

Metoda termiczna jest związana z naturalnym wzrostem temperatury ciała po wystąpieniu w organizmie owulacji. Temperatura podnosi się o około 0,4 oC i pozostaje taka przez okres mniej więcej 2 tygodni, do wystąpienia menstruacji. Ciepło organizmu  należy badać codziennie rano przed wstaniem przy użyciu termometru z dokładnością do części dziesiętnych i skrupulatnie zapisywać. Z takich pomiarów można sporządzić wykres, który dokładnie obrazuje wzrost i co za tym idzie pierwszy dzień owulacji. Jednak pierwszy dzień jajeczkowania nie jest pierwszym płodnym, dlatego w pierwszych miesiącach powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie lub poczekać aż wyników i wykresów będzie więcej, co da nam większą pewność ich poprawności.


Testy biochemiczne są bardzo podobne do ciążowych, jednak wykrywają w ślinie lub moczu zawartość luteotropiny (LH), hormonu, który jest wydzielany w organizmie kobiety na 48-24 godzin przed owulacją. Dają natychmiastowy rezultat i nie trzeba przeprowadzać kilku miesięcznych obserwacji, jednak nie wykrywają zmian w ślinie lub moczu wywołanych np. infekcją lub spowodowanych obecnością leków we krwi. Dlatego należy obserwować swój stan i konfrontować razem z nim wyniki testu.

Ostatnią metodą, która jest przypisywana do grupy antykoncepcji naturalnej jest stosunek przerwany. Jednak jest to metoda, która wymaga ogromnej wprawy ze strony mężczyzny, wprowadza w życie intymne kochanków stres i napięcie, a w skrajnych przypadkach u kobiet może powodować przekrwienie narządów miednicy mniejszej, co czasami prowadzi do zespołu bólowego tej miednic i w rezultacie blokuje odczuwanie satysfakcji seksualnej i odbiera chęć do zbliżeń.

Metody naturalne mają najniższą skuteczność z wszystkich sposobów zabezpieczania się przed nieplanowanym poczęciem, jednak nie zmuszają nas do wprowadzania do organizmu chemii lub nie wytworzonych w organizmie hormonów. Wybór należy do pacjenta i zależy od powódek dla których nie planujemy posiadać w danym momencie potomstwa.

Źródło:
www.resmedica.pl [01.2011],
www.poradnikmedyczny.pl [01.2011],
www.wpadka.pl [01.2011].

 


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy