Treść wybranej strony
Antykoncepcja hormonalna, to nie tylko tabletki

Antykoncepcją nazywamy z definicji wszelkie działania prowadzące do zaniechania zajścia w ciążę. Przy dzisiejszym stanie wiedzy oraz stale postępującym rozwoju technologicznym, na rynku pojawia się bardzo wiele produktów pozwalających świadomie zaplanować termin poczęcia. Przy tak ogromnym wyborze, aby ułatwić rozróżnienie, podzielono te substancje na grupy ze względu na sposób działania na:

 • metody chemiczne,
 • metody hormonalne,
 • metody naturalne,
 • metody mechaniczne,
 • oraz antykoncepcji "po".

Metoda hormonalna opiera się na wprowadzeniu do organizmu kobiet hormonów, wytwarzanych syntetycznie i bardzo podobnych do tych produkowanych naturalnie. Najczęściej są to substancje dwuskładnikowe w zawierające etynyloestradiol i progestageny, jednak występują też takie, które opierają swoje działanie tylko na progestagenie. Metoda hormonalna działa jednocześnie na kilka sposobów:

 • zapobiega dojrzewaniu i uwalnianiu komórki jajowej, nie pozwalając na zapłodnienie,
 • powodują zagęszczanie śluzu obecnego w szyjce macicy, a co z tym idzie uniemożliwiają plemnikom dotarcie do jajeczka,
 • ograniczają zmiany w strukturze błony śluzowej macicy, dzięki temu utrudniają zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej.

Aż trzy czynniki wpływające na tok zapłodnienia dają tej metodzie znakomite wyniki i pozwalają niemal w 100% zapobiegać nieplanowej ciąży. W tej grupie środków występuje kilka różnych produktów dostępnych na naszym rynku i należą do nich:

 • pigułki antykoncepcyjne,
 • pigułki jednoskładnikowe,
 • plastry antykoncepcyjne,
 • zastrzyki antykoncepcyjne,
 • hormonalny pierścień dopochwowy,
 • implanty antykoncepcyjne.
Z pośród wymienionych metod jedną z najskuteczniejszych jest stosowanie pigułek, które są podawane doustnie i powodują w organizmie stan podobny do niepłodnego z okresu ciąży lub karmienia. Działają one antygonadotropowo, więc nie pozwalają jajnikom na produkcję zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Dostępne są na recepty, więc aby zacząć je stosować należy skonsultować się z lekarzem, który powinien przeprowadzić odpowiedni wywiad, dokonać badania oraz cytologii. Jednak nie są to wystarczające przesłanki do zapisania antykoncepcji hormonalnej, brakuje badania piersi oraz ciśnienia tętniczego. Wbrew powszechnej opinii, nadal informacje te nie są wystarczające i, co rzadko się zdarza, kobieta ma prawo prosić o badania laboratoryjne, takie jak: ocena czynności wątroby, sprawdzenie układu krzepnięcia oraz ustalenie braku zaburzeń w gospodarce lipidowej i węglowodanowej w organizmie. Jeżeli wyniki tych wszystkich badań pozostają w normie, to nie ma przeciwwskazań do przepisania tabletek, można rozpocząć kurację. Należy jednak pamiętać o systematycznych kontrolach.
Popularnie nazywane plastry, to dokładnie i fachowo transdermalny system antykoncepcyjny i tak samo jak tabletki dostępny jest na recepty. Jego działanie opiera się na składnikach hormonalnych i jest dokładnie takie samo jak w przypadku tabletek, dlatego chęć przyjęcia tej metody zabezpieczenia jest jednoznaczna z takimi samymi badaniami i kontrolami okresowymi. Plastry są pakowane po trzy sztuki i każdy przypada na jeden tydzień cyklu, potem następuje siedmiodniowa przerwa, w czasie której dochodzi do menstruacji i aby kontynuować, należy umieścić na ciele kolejny plaser. Można je przyklejać w kilku miejscach:
 • na podbrzuszu,
 • pośladku,
 • zewnętrznych częściach ramion,
 • barkach.
Zaletą tej formy antykoncepcyjnej jest brak konieczności codziennego łykania tabletek, dzięki czemu trudniej jest pominąć jedną z kolejnych dawek oraz omijamy układ trawienny. Szczególnie ta ostatnia cecha działa na plus plastrów, które wnikają bezpośrednio do krwiobiegu, a co za tym idzie, są odporne na problem wydalenia z organizmu podczas biegunki bądź wymiotów oraz nie uszkadzają wątroby.
Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie octan medroksyprogesteronu, jest to syntetyczna pochodna naturalnego progesteronu wytwarzanego w organizmie kobiety. Zatem dokładnie tak jak w poprzednich przypadkach, jest to substancja hormonalna zapisywana przez lekarza po badaniach i wywiadzie, również działanie pozostaje takie samo. Zmienia się tylko sposób przyjmowania, który ma miejsce po poprzez zastrzyki, każdy mililitr leku działa przez okres trzech miesięcy. W tym czasie mogą nastąpić zaburzenia w krwawieniu i może się ono nie pojawić lub być nieregularne. Zaletą tej metody jest jej wysoka skuteczność, jednak jeżeli już zdecydujemy się na zastrzyk, należy pamiętać, że nie da się skrócić czasu jego działania i tak długo jak substancja utrzymuje się w organizmie, tak długo działa.
Hormonalny pierścień dopochwowy jest elastycznym, bezbarwnym produktem. Jego  średnica zewnętrzna wynosi 54 mm. Jest zalecany kobietom w wieku rozrodczym. Jak wszystkie produkty w tym dziale jest to lek hormonalny zapisywany przez lekarza po wcześniejszych badaniach oraz wywiadzie. Jedyna różnica polega na tym, że pacjentka zostaje poinstruowana przez badającego i sama aplikuje pierścień, aby rozpocząć kurację.
Implanty antykoncepcyjne są jeszcze stosunkowo mało znane na naszym rynku, umieszcza się je bardzo płytko pod naskórkiem, najczęściej na nadgarstku, gdzie uwalniają odpowiednie substancje bezpośrednio do krwiobiegu. Jak wszystkie produkty hormonalne wymaga badań wstępnych i konsultacji ze specjalistą, jednak są dostępne tylko w specjalistycznych gabinetach, gdzie są od razu aplikowane. Mogą również wpływać na obfitość i regularność krwawień. Niezwykle rzadko, ale jednak u niektórych pacjentek pojawiają się uczulenia lub infekcje w miejscu umieszczenia leku. Mogą również wystąpić problemy z usunięciem pałeczki.
Wszystkie produkty hormonalne mogą wpływać na samopoczucie pacjentki. Wśród skutków niepożądanych często wymieniane są nudności, bóle głowy, piersi, a nawet depresje lub przybieranie na wadze. Dlatego ważna jest konsultacja specjalisty, który po szczegółowych badaniach dobiera odpowiedni dla nas produkt.
Źródło:
www.durex.com [01.2011],
www.wpadka.pl [01.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy