Treść wybranej strony
Antykoncepcja po stosunku, tylko w wyjątkowych sytuacjach

Antykoncepcją nazywamy z definicji wszelkie działania prowadzące do zaniechania zajścia w ciążę. Przy dzisiejszym stanie wiedzy oraz stale postępującym rozwoju technologicznym, na rynku pojawia się bardzo wiele produktów pozwalających świadomie zaplanować termin poczęcia. Przy tak ogromnym wyborze, aby ułatwić rozróżnienie, podzielono te substancje na grupy ze względu na sposób działania:

  • metody chemiczne,
  • metody hormonalne,
  • metody naturalne,
  • metody mechaniczne,
  • oraz antykoncepcji "po".

Antykoncepcja "po" powinna być stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ taka pigułka w swoim składzie zawiera bardzo dużą dawkę hormonów syntetycznych, produkowanych na wzór tych naturalnie wytwarzanych w organizmie.


Można ją stosować nawet do 72. godzin od czasu odbycia stosunku płciowego. Pigułki mają różne działanie, w zależności od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta. Mogą opóźniać jajeczkowanie i powodować utrudnianie ruchu plemników w pochwie oraz komórki jajowej. W innym przypadku nie pozwalają, aby doszło do zapłodnienia jajeczka oraz zagnieżdżenia się już zapłodnionej komórki jajowej. Ponieważ zbyt częste stosowanie tego rodzaju produktów może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety, są ściśle opisane sytuacje, w których lekarz może zdecydować o wypisaniu recepty:

  • pęknięcie bądź zsunięcie prezerwatywy,
  • w przypadku, gdy doszło do gwałtu,
  • jeżeli istnieje ryzyko, że inna antykoncepcja mogła nie zadziałać,
  • jeżeli przy metodzie kalendarzyka małżeńskiego doszło do pomyłki w obliczeniach.

Jest to jedna z niewielu metod, która działa po już  odbytym stosunku, jednak z powodu dużej zawartości środków hormonalnych może bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie, a nawet powodować nudności lub torsje. Skuteczność metody jest dość wysoka, ponieważ waha się w granicach 75-97%, przy czym im szybciej zostanie zastosowana, tym lepsze daje wyniki. Lekarstwo jest ogólnie dostępne w wielu aptekach, jednak jeżeli nie planujemy ciąży to bezpieczniej jest zadbać o pewną metodę antykoncepcyjną, zanim zdecydujemy się na współżycie. Niebezpieczeństwo wynika z bardzo dużej zawartości progestagenu stosowanego również w pigułkach antykoncepcyjnych, jednak w znacznie mniejszych ilościach.

Źródło:
www.wpadka.pl [01.2011],
www.antykoncepcja.pl [01.2011].

 

 

 

 


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy