Treść wybranej strony
CYKL MENSTRUACYJNY (miesięczny)

Pierwszy okres w życiu nastoletniej dziewczynki to znak, że coś się zmieniło, to sygnał, że pewnego dnia będzie mogła urodzić dziecko, mówi się, że od tego momentu staje się  ona kobietą. Pojawia się między 10. a 17. rokiem życia, średnio w wieku 12 lat. Od tego czasu w jej organizmie zachodzić będą, powtarzające się cyklicznie, zmiany. Cykl taki nazwany został menstruacyjnym, miesiączkowym, w związku z tym, że kończy się właśnie krwawieniem miesięcznym. Trwa on średnio 28 dni, choć te trwające od 25 do 35 dni również uznaje się za prawidłowe, jego pierwszy dzień, to jednocześnie pierwszy dzień miesiączki, a ostatni to dzień przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia. Długość cyklu jest inna dla każdej kobiety i po kilku pierwszych latach, gdy organizm dopiero "uczy się" swojego, cykl ten powinien się uregulować. Za tę cykliczność odpowiedzialne są wydzielane w podwzgórzu hormony.

Jak wygląda przeciętny cykl miesięczny?


Podzielić można go na cztery fazy:

Faza wzrostu (falikularna, pęcherzykowa, niepłodności względnej, estrogenowa) - pierwsze dni po ustaniu krwawienia. To czas, gdy w którymś z jajników (raz w prawym, raz w lewym) dojrzewa jeden ze zgromadzonych tam pęcherzyków Graafa (pęcherzyków jajnikowych) pobudzony przez hormon folikulotropowy (FSH). Podczas dojrzewania wytwarza on duże ilości estrogenu, powodującego odbudowę błony oraz rozrastanie się macicy. Czas trwania tej fazy nie jest stały, mówi się o około 9 dniach, jest to uzależnione od długości trwania całego cyklu. Z tego też powodu fazę nazywa się fazą niepłodności względnej, trudno bowiem dokładnie określić, kiedy się ona zakończy i nastąpi owulacja, a więc kiedy kobieta zacznie być płodna.

Gdy pęcherzyk jest już w pełni wykształcony, pod wpływem kolejnego hormonu - lutropiny (LH), pęka i uwalania zawartą w nim komórkę jajową. Uwolnienie jajeczka (jajeczkowanie, owulacja) to faza druga. Ma ona miejsce na 14 dni przed rozpoczęciem krwawienia i trwa około 24 godziny. Proces ten obywa się w jajniku, jednak już w chwilę po uwolnieniu, komórka jajowa wyłapywana jest przez strzępki jajowodu, którym przemieszcza się do macicy. Od momentu uwolnienia komórki jajowej kobieta jest płodna, jeśli w pobliżu znajduje się plemnik, może dojść do zapłodnienia. Należy pamiętać jednak, że plemnik żyje do 72 godzin, dlatego tak naprawdę możliwość zajścia w ciążę istnieje  także w sytuacji, gdy do stosunku płciowego doszło już na trzy dni przed jajeczkowaniem. Bardzo rzadko, jednak zdarzyć się może, że w tym samym czasie dojrzeją pęcherzyki w obu jajnikach i zostaną uwolnione dwie komórki, jeśli dojdzie do zapłodnienia, to powstanie ciąża bliźniacza dwujajowa.

Gdy komórka jajowa zostanie uwolniona, pęknięty pęcherzyk Graafa pod wpływem hormonu folikulotropowego oraz lutropiny przemienia się w ciałko żółte, następuje  faza wydzielnicza (progesteronowa, lutealna, ciałka żółtego, niepłodności). Ciałko żółte wytwarza progesteron, który jest niezbędny, aby błona śluzowa macicy mogła przygotować się do ewentualnego zagnieżdżenia zarodka i aby ciąża się utrzymała. Progesteron powoduje także, że wzrasta temperatura ciała, a śluz szyjkowy staje się biały i gęsty, obserwacja tych dwóch czynników pozwala zorientować się, w jakiej fazie cyklu znajduje się kobieta. Jeśli doszło do zapłodnienia, powstała zygota już w macicy rozpoczyna produkcję gonadotropiny kosmówkowej  hCG (hormon ten wytwarzany jest jedynie przez zarodek, więc jego obecność podczas badań świadczy o istnieniu ciąży), która podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego, a co za tym idzie, wytwarzanie progesteronu jest kontynuowane i nie dochodzi do menstruacji. Ciałko to rozrasta się i zaczyna tworzyć ciałko żółte ciążowe produkujące duże ilości estrogenu i progesteronu, których zadaniem jest podtrzymywanie oraz zapewnienie prawidłowego rozwoju ciąży. Po około trzech tygodniach zadanie to przejmowane jest przez tworzące się łożysko.

Jeśli nie doszło do zapłodnienia, to następuje stopniowe zanikanie ciałka żółtego, obniża się więc poziom produkowanego przez nie progesteronu i w końcu następuje złuszczenie błony śluzowej macicy, czyli menstruacja. Czas trwania fazy wydzielniczej to około 14 dni i okres ten jest raczej stały w cyklach miesięcznych jednej kobiety, nawet jeśli długość tych cykli różni się między sobą (różna jest wtedy długość fazy wzrostu).

Ostatnim etapem cyklu menstruacyjnego jest faza krwawienia miesięcznego. Pojawia się ono około co 25 do 35 dni i trwa od 3 do 5 dni (choć w normie są również miesiączki trwająca zarówno 2, jak i 7 dni). W tym czasie wydalana jest tkanka błony śluzowej macicy razem z krwią (średnia ilość utraconej krwi waha się od 20 do 40 ml), pojawiać się może szereg dolegliwości, zwłaszcza ból w podbrzuszu, powodowany skurczami macicy, ból pleców i ud. Często kobiety tuż przez menstruacją są bardziej drażliwe, emocjonalne, ich nastoje ulegają silnym wahaniom - odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne, a cała grupa objawów nosi nazwę zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Gdy zakończy się miesiączka, w którymś z jajników zaczyna dojrzewać kolejna komórka jajowa i cały cykl rozpoczyna się na nowo.

Cykle te, poza przerwami spowodowanymi ciążą lub chorobą, trwają aż do momentu przekwitania. Ostatnia miesiączka w życiu kobiety jest zarazem ostatecznym dowodem na to, że rozpoczęło się klimakterium.

 

Źródła:
"Kompendium farmakologii", red. W. Janiec, wyd. PZWL;
"Płodność i planowanie rodziny", red. Z. Szymański, Wydawnictwo Pomorskiej Akademii Medycznej;
www.owulacja.pl [01.2011];

www.28dni.pl [01.2011];


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy