Treść wybranej strony
Czterdziesty tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży to już ostatni tydzień, jednak tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie. Najczęściej akcja porodowa mieści się w ramach dwóch tygodni przed lub po terminie. Płyn owodniowy staje się mętny, a to za sprawą mazi płodowej i złuszczającego się naskórka. Jeżeli nie możesz już wytrzymać czekania, to zrób coś, możesz iść do kina, na kawę lub zakupy, niektóre panie zaczynają intensywnie sprzątać, jednak bądź ostrożna.

Dziecko jest zdolne do 70 reakcji odruchowych i już absolutnie gotowe do życia poza macicą. Ciało malucha składa się w 15% z tłuszczu, a jego klatka piersiowa ma charakterystyczny kształt. W czasie porodu łożysko odczepi się od ścian macicy, a pępowina przestanie przepompowywać krew wraz z pierwszym oddechem. Proces oddychania przyczyni się również do zmian w budowie serc i tętni, aby umożliwić dopływ krwi do płuc.

Pozostało nam tylko serdecznie pogratulować, wraz z partnerem i pomocą rodziny sprowadzicie na świat nowe życie i będziecie świadkami niesamowitego cudu życia. Życzymy prostego rozwiązania, pełnego ciepłych emocji i jak najwięcej radości z macierzyństwa. Trzymamy kciuki!!!

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy