Treść wybranej strony
Dwudziesty czwarty tydzień

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to czas na następną wizytę kontrolną u lekarza, pamiętaj, że nie należy się niczym za bardzo przejmować. Nie doszukuj się drugiego dna w diagnozach, należy raczej żyć z nastawieniem, że wszystko będzie dobrze i odliczać dni do pojawienia się dziecka. Jeżeli nadal nie znalazłaś czasu na ćwiczenia, to pamiętaj, jak ważne są mocne mięśnie dna miednicy. Pomogą Tobie, uśmierzając bóle porodowe i dziecku szybciej przyjść na świat, teraz jest ostatni dzwonek na ich rozpoczęcie.  Skoro już mowa o ciele, to wraz z ciągle rosnącym brzuchem na skórze mogą się pojawić rozstępy. Jest to efekt szybkiego jej rozciągania. Można im jednak zapobiegać, istnieje wiele metod. Najbardziej znane to używanie oliwki na wilgotne ciało, stosowanie dostępnych w aptekach kremów specjalistycznych, niektórzy uważają, że braki w skórze należy uzupełniać składnikami naturalnymi i dlatego polecają smarować brzuch masłem, które jest naturalnym tłuszczem i wypełnia braki. Proponujemy wybrać dla siebie najdogodniejszą metodę i z uporem, regularnie ją stosować.

Płuca płodu są już dość dobrze rozwinięte, na tyle że mógłby przetrwać w razie wcześniejszego porodu na oddziale intensywnej opieki nad noworodkami. Jednak u Ciebie w brzuchu nadal ćwiczy proces oddychania poprzez wciąganie płynu owodniowego  i wypychanie go. W drogach oddechowych powstają przewody, które po porodzie wypełni powietrze, a w płucach rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki płucne, które zajmują się rozprowadzaniem tlenu po wszystkich organach wewnętrznych. Komórki płucne rozpoczynają produkcję surfaktantu. Jest to związek powierzchniowo czynny, który nie pozwala pęcherzykom płucnym się zlepić.

Jeżeli nadal pracujesz, pamiętaj żeby mieć w szafie wygodne urania oraz odpowiednie obuwie. Kobietom w ciąży często puchną stopy, więc buty nie mogą być za ciasne, a poza tym masz coraz większy brzuch, więc dbaj o kręgosłup i kup płaskie obuwie.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy