Treść wybranej strony
Dwudziesty drugi tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży jest bardzo przyjemnym czasem dla mamy, Twój brzuszek staje się coraz większy, a nadal jednak nie jest uciążliwy. Z Twoich piersi zaczyna sączyć się siara. Jest to pierwsza postać pokarmu dla Twojego dziecka. Gruczoły Montgomery’ego produkują substancję, której zadaniem jest nawilżanie i zarazem ochrona sutków, narażonych na uszkodzenia podczas karmienia. Jeżeli okaże się, że masz problemy z ciążą to prawdopodobnie w najbliższym czasie usłyszysz, że należy leżeć w łóżku i bardzo o Siebie dbać. Przyczyną może być przodujące łożysko, przedwczesny poród lub wiele innych drobnych powikłań. Leżenie wydaje się całkiem przyjemne, ale tylko przez pierwszą dobę, no może tydzień. Kiedy już poznasz wszystkie zagłębienia w suficie zamarzysz o spacerze, zakupach i umyciu okien. Ten problem można rozwiązać zajmując sobie czas. Mamy nawet kilka ciekawych pomysłów: kiedy już przeczytasz wszystkie ciekawe artykuły na portalu dotyczące ciąży i macierzyństwa, możesz nadrobić zaległości w literaturze, posprawdzać wszystkie ciekawe strony internetowe, uzupełnić rodzinny album, który przyda się po porodzie w poznawaniu rodziny przez rosnącego malucha, a także zrobić wszystkie rzeczy, na które nigdy nie masz czasu, a są zdecydowanie przyjemne. Właśnie teraz możesz zaobserwować zmiany w relacjach z innymi ludźmi, osoby, które do tej pory były Ci bardzo bliskie mogą zacząć Cię irytować i odwrotnie. Jest to normalne przygotowanie się do zmiany sytuacji życiowej, ponieważ jako mama chcesz mieć wokół siebie odpowiedzialne i doświadczone osoby, wszelkie beztroskie postawy zaczynają być dla Ciebie denerwujące.

Dziecko, które tak wiele zmienia nawet w Tobie jest nadal niepozorne, mierzy około 19 cm (od ciemienia do końca tułowia) i waży 350 g, czyli mniej więcej tyle co trzy gruszki. Na skórze zaczynają powstawać gruczoły potowe, paznokcie u stóp i dłoni zaczynają rosnąć. Jeśli będziesz szczęśliwą mamą chłopca, to właśnie teraz jego jądra przemieszczają się z miednicy do moszny, gdzie zacznie się produkcja pierwszych, jednak jeszcze bardzo prymitywnych plemników. W szybko rozwijającym się mózgu następuje produkcja komórek przez macierz zalążkową, która zanika przed porodem, jednak mózg dziecka będzie rozwijać się ciągle, aż do piątego roku życia. W organizmie płodu powstają odpowiedzialne za odporność białe krwinki, a wątroba zaczyna rozkładać bilirubinę (czerwonopomarańczowy barwnik), czyli produkt rozkładu czerwonych ciałek krwi, które u płodu żyją krótko, więc jest ich dużo. Na twarzy malucha pojawia się charakterystyczna pionowa bruzda nad ustami, a uszy przybierają swój ostateczny kształt. Dziecko jest od teraz zdolne trzymać prosto głowę, ponieważ ma coraz mocniejsze mięśnie karku.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy