Treść wybranej strony
Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży może upłynąć pod znakiem pojawienia się żylaków podudzia, które powstają na skutek ucisku żył odprowadzających krew z nóg do serca. Dodatkowo spanie staje się coraz trudniejsze, możesz spróbować ułożyć się na boku z poduszką pomiędzy udami i drugą, jako podpora brzucha. Na wznak bolą plecy, a na brzuchu z powodów oczywistych nie da rady, więc jest to najlepszy pomysł i, jak twierdzą kobiety, które już mają dzieci, całkiem wygodny. Nastąpił etap, kiedy niecierpliwie czekasz na poród, to normalne, każdy chce zobaczyć wyczekiwane maleństwo, a Ty dodatkowo jesteś już zmęczona. Niestety, na wszystko przyjdzie czas, więc cierpliwości, może zacznij planować intensywniej przyszłość. Pomyśl o pediatrze, pokoju, no i oczywiście ze spokojem notuj plany porodu. Co weźmiesz do szpitala, gdzie urodzisz, kto z Tobą będzie i co ma robić rodzina pod Twoją nieobecność.

Dziecko nadal gromadzi zapas tkanki tłuszczowej, a mózg i reszta narządów wewnętrznych rośnie. Ponieważ maluch staje się coraz większy, to zaczyna mu brakować miejsca. Przez to teraz mocniej i wyraźniej odczuwasz jego ruchy i zaczynają one być zauważalne, ponieważ widzisz wystające części ciała, które napierają na brzuch. Mózg rośnie bardzo intensywnie, przez co rozpiera miękkie kości czaszki i główka staje proporcjonalna. Mózg jest coraz sprawniejszy, aktualnie powstają połączenia między komórkami nerwowymi, które sprawują kontrolę nad procesem oddychania i regulacją temperatury ciała. Oczy dziecka poruszają się już w oczodołach, no i wyostrzają się zmysł smaku, słuchu, powonienia, a dodatkowo dziecko odróżnia natężenie światła dziennego i sztucznego.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy