Treść wybranej strony
Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży rozpoczyna ostatni, trzeci trymestr. Będzie to bardzo emocjonujący i męczący czas. Przez ostatnie trzy miesiące kobieta powinna przybrać na wadze około 4,5 - 5,4 kg, z czego 3 - 3,6 kg przypada na dziecko. Między 28. a 36. tygodniem ciąży kobieta powinna być przynajmniej dwukrotnie przebadana przez lekarza, który może zalecić badanie sprawdzające poziom glukozy i żelaza we krwi. Macica powiększa się o około 4 cm i tym sposobem napiera na żebra i rozszerza je, czasami wiąże się to uczuciem dyskomfortu. Z powodu powiększania się brzucha może nastąpić wybrzuszenie pępka, jest to całkiem normalne i po porodzie wróci do poprzedniego stanu. Ponieważ nogi muszą unosić coraz większy ciężar są obciążone, możesz to odczuwać. Jak temu zaradzić? Należy dużo wypoczywać.

Trwa bardzo szybki rozwój dziecka, płuca są już gotowe do oddychania, jednak potrzebują jeszcze czasu do ostatecznego ukształtowania się. Dziecko nadal jest na etapie uczenia się dźwięków dobiegających z zewnątrz, więc pamiętaj, żeby dużo mówić do swojej pociechy. Już niedługo będzie ona głównie rosnąć, więc jesteście bliżej, niż dalej końca. Jeżeli nosisz w łonie małego chłopca, to w tym czasie powinny zejść jąderka do moszny, jednak u dziewczynek wargi sromowe nadal są zbyt małe, by zakryć łechtaczkę. Mózg niezależnie od płci dziecka, szybko rośnie i staje się pofałdowany, komórki nerwowe są rozwinięte, teraz stają się coraz sprawniejsze i poprawiają jakość swojej pracy. Wcześniej ciało dziecka pokrywał meszek płodowy, który aktualnie zanika i jego pozostałości zostają jedynie na pleckach.

Pewnie myślicie już intensywnie z partnerem o imieniu dla pociechy. Jest to trudna decyzja, szczególnie że na pewno każdy członek rodziny ma swój pomysł. Najważniejsze, żeby wybrane imię podobało się rodzicom. Na rynku dostępne są imienniki, które nie tylko przybliżają w obiektywny sposób historię imion, ale też są doskonałym źródłem pomysłów. Nigdzie nie jest  powiedziane, że decyzja musi zapaść przed porodem, czasami widok dziecka przywodzi na myśl pasujące imię i decyzja zostaje w ostatniej chwili zmieniona lub podjęta spontanicznie.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy