Treść wybranej strony
Dwudziesty piąty tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży, ponieważ teraz przybierasz na wadze około pół kilograma tygodniowo, możesz poczuć, że Twój kręgosłup jest obciążony i boli. Dzieje się tak dlatego, że brzuch jest coraz cięższy, dodatkowo zaczyna uciskać na miednicę i obciąża łydki, więc możesz mieć skurcze. Może też pojawić się zadyszka, która jest reakcją organizmu na duży wysiłek. Te wszystkie problemy wymagają zwrócenia uwagi na odpowiednią postawę i wypoczynek. Ponieważ w oczach zmniejsza się poziom płynów, może pojawić się nadwrażliwość na światło i uczucie suchości. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w "sztuczne łzy", jednak przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie i dobrej jakości.

Dziecko potrafi już tak wiele, że aż trudno w to uwierzyć, zaciska piąstki i chwyta własne stopy. W jego płucach pojawia się coraz więcej pęcherzyków płucnych, nozdrza stają się drożne, a w dziąsłach zaczynają powstawać zalążki zębów stałych. Nerwy wokół ust dziecka stają się coraz bardziej wrażliwe na bodźce dotykowe, jest to naturalne przygotowanie do karmienia, kiedy to ustami maluch musi złapać sutka. Pępowina staje się gruba i bardzo mocna, ponieważ przebiegają przez nią dwie tętnice i żyła, które otacza dodatkowo substancja o konsystencji galarety, ma ona za zadanie zapobiegać pęknięciom i zaplątaniu. Takie zabezpieczenie jest bardzo ważne, ponieważ zatory tamują dopływ krwi, która nieustannie krąży między łożyskiem a płodem. Ciało dziecka jest pokryte mazią płodową, która zabezpiecza skórę przed stwardnieniem lub zmacerowaniem, do którego mogą doprowadzić obecne w wodach płodowych sole mineralne.

W tym czasie ciąży na pewno zmienią się Twoje relacje z mamą, ponieważ w jej oczach dziecko (czyli Ty) zmienia się w mamę, zaczynacie podobnie patrzeć na świat i możecie dzielić się swoimi doświadczeniami. Jest to cudowny czas i może wpłynąć na Twoją późniejszą postawę rodzicielską. Pamiętaj, że najważniejsze jest abyś mile spędzała czas.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy