Treść wybranej strony
Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży

Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży może przynieść wzmożoną potliwość mamy, dzieje się tak ponieważ rośnie jej waga i jest to zupełnie normalne. Jedyną wskazówką medyczną na ten czas jest dbanie o dietę, w której powinno znaleźć się kilka składników, jak wapń, żelazo i białko. Natomiast tłuszcz i cukry powinny zostać ograniczone. Jednak reszta porad i informacji opiera się na życiu emocjonalnym. Zaczynasz czuć więź, która łączy Cię z Twoim nienarodzonym dzieckiem, rozmawiasz z nim i głaskasz, oczywiście przez brzuszek, w którym tymczasowo mieszka. Możesz też zaobserwować ciekawość dotyczącą Twojego dzieciństwa. Jest to ważny etap, który przygotowuje matkę do wkroczenia w macierzyństwo.

Układ trawienny dziecka potrafi już czerpać z płynu owodniowego wodę. Na początku ciąży płyn ten był produkowany przez łożysko, jednak z czasem, około czwartego miesiąca, kiedy nerki zaczynają swoją pracę, przejmują również tę funkcję. Chociaż nerki są odpowiedzialne za wydalanie także moczu i resztek przemiany materii, to stanowią one niewielki udział płynu owodniowego, ponieważ łożysko wydala je do Twojego krwiobiegu i zostają usunięte przez Twoje nerki. Na języku powstają kubki smakowe odpowiedzialne za rozpoznawanie smaku, a rozwinięty mózg i włókna nerwowe pozwalają już dziecku uczyć się poprzez dotyk.

Ponieważ brzuch staje się coraz większy, to wpływa na możliwość podróżowania. Jest to trudne, jednak z wszystkim można sobie poradzić, istnieje kilka sposobów. Jeżeli podróż odbywa się samochodem, to należy pamiętać o przerwach, które pomagają regulować krążenie, mimo że przepisy pozwalają kobietom ciężarnym jeździć bez pasów bezpieczeństwa, to nie ryzykuj i zawsze je zapinaj, wystarczy pamiętać, żeby dolna część powinna przebiegać pod brzuchem i wszystko będzie dobrze. Powietrze wychodzące z systemu klimatyzacji jest bardzo suche, dlatego kiedy przebywasz w takim otoczeniu pamiętaj, by dużo pić. Niektóre linie lotnicze wymagają od kobiet w ostatnim trymestrze ciąży zgody lekarskiej na przelot, warto się dowidzieć przed podróżą, czy musisz się o nie postarać. Dziecko zaczyna wyczuwać smak płynu owodniowego, który jest zależny do tego, co je mama. Oczywiście najlepszy  dla dziecka jest smak słodki, a może go wywołać jedzenie owoców.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy