Treść wybranej strony
Dwudziesty siódmy tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży zamyka drugi trymestr ciąży. Brzuch jest już widoczny i wyraźnie zarysowany. Jednak jego wielkość jest ściśle zależna do kobiety, jej sylwetki, budowy, a także od tego, czy to pierwsza ciąża, czy kolejna, no i od ilości płynu owodniowego. Ponieważ koniec trymestru przypomina o szybko mijającym czasie, na pewno dopadają Cię myśli dotyczące strachu przed przyszłością i zmianami, jakie ze sobą niesie. Wiele kobiet na tym etapie zaczyna obawiać się porodu i tego co za sobą niesie, zmian w relacjach z partnerem, no i opieki nad małą istotą. Jest to całkiem normalne, a jak sobie poradzić? Najlepiej rozmawiać, zacznij od najbliższych i tych, którzy też się boją, czyli od partnera i przyszłych dziadków. Szkoła rodzenia jest również doskonałym miejscem, ponieważ wszystkie panie tam uczęszczające mają takie same problemy i jak nikt inny rozumieją Twoje obawy. Nadeszła pora na kontrolowanie ruchów dziecka, na pewno wiesz, kiedy ma swój aktywny czas i kiedy wypoczywa. Najczęściej jest to dość stały rytuał, możesz notować czas odpoczynku i aktywności malucha,  z czasem stanie się to nawykiem. A jest to potrzebne do czuwania nad stanem dziecka, jeżeli nagle ustaną ruchy, to należy się skontaktować z lekarzem, może to nic poważnego, jednak lepiej wszystko sprawdzić dwa razy. Ponieważ dziecko jest ciągle większe, to potrzebujecie teraz więcej kalorii, więc wprowadź do diety produkty pełnoziarniste, dostarczają wielu substancji odżywczych, witamin, no i zawierają błonnik, który pomaga trawić. Stale zmienia się Twoje ciało, możesz więc odczuć swędzenie brzucha, zamiast drapać przynieś  sobie ulgę używając oliwki lub oleju z wiesiołka. Pomoże, a dodatkowo zadba o stan skóry i jej elastyczność.

Dziecko zaczyna gromadzić w swoim organizmie tkankę tłuszczową, a więc jego ciałko zaokrągla się i staje się pulchniejsze. W tym czasie dzieci najczęściej zajmują się ssaniem kciuka, poza tym że jest to uspokajające, to dodatkowo jest ćwiczeniem, które wzmacnia mięśnie twarzy. Płuca nadal przygotowują się do ostatecznego stadium, kiedy będą gotowe działać, a kubki smakowe na języku są w pełni uformowane. Mózg rozwija swoje zdolności i jest gotów do coraz bardziej skomplikowanych funkcji. Pod już rozchylającymi się powiekami powstaje siatkówka, dzięki której po porodzie dziecko będzie odróżniać kolor jasny od ciemnego. Dlatego właśnie mało atrakcyjne później, ale na początku jak najbardziej wskazane są zabawki biało - czarne. Oczy są otoczone małymi rzęsami, które już teraz są gotowe, by je chronić.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy