Treść wybranej strony
Dwudziesty szósty tydzień ciąży

Dwudziesty szósty tydzień ciąży jest ostatnią chwilą na zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie można wiele się nauczyć i poznać mamy, które mają dokładnie takie same problemy i niedługo urodzą małego rówieśnika Twojej pociechy, w ten sposób mogą się zrodzić przyjaźnie na całe życie. Ponieważ na tym etapie ciąży wiele się nie zmienia, tylko kilogramy przybywają, to pamiętaj o rozstępach i o codziennym zapobieganiu im. Resztę czasu poświęć na planowanie przyszłości.

Coś musi powodować, że Twoja waga cały czas regularnie wzrasta, prawda? Tak, to Twoje dziecko ciągle rośnie i jest coraz większe, a jego płuca dalej dojrzewają. Kręgosłup staje się coraz silniejszy, by  móc utrzymać ciało i główkę. Praca serca dziecka jest również z dnia na dzień silniejsza i głośniejsza, więc przyszły tata może już nasłuchiwać i powinien wyłowić dźwięk bicia serca malucha. Po wielu ćwiczeniach dziecko opanowało już umiejętność wdychania i wydychania, a jego oczy są już całkiem ukształtowane i potrafi je otwierać. Widzi więc półmrok, jaki panuje w brzuchu. Nasilenie światła, jakie dociera do płodu zależy od tego, gdzie jesteś i jak grubo jesteś ubrana. Ponieważ maluch nie jest przyzwyczajony do jasności, to zakrywa oczy lub odwraca głowę, gdy robi się za jasno. Dziecko zaczyna reagować na słyszane dźwięki, np. przyspieszonym tętnem lub, jeżeli lubi słuchać muzykę, to zaczyna poruszać się w jej rytmie. Prowadzone badania aktywności mózgu płodu dowodzą, że obiera już bodźce dotykowe. To wystarczający powód, by jeszcze częściej głaskać brzuch, a może nawet klepać, opukiwać i drapać, zobaczysz na jakie zaczepki zareaguje jego mieszkaniec!!!

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy