Treść wybranej strony
Dwudziesty trzeci tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży może przynieść wraz z sobą zgagę i niestrawność, które będą wynikiem zaburzenia procesów trawiennych, jest to normalne, ponieważ wynika z powiększania się brzucha. Jednak istnieje na to rada, należy jeść częściej, a mniej. Jeżeli to nie przyniesie ulgi, to po posiłku spróbuj się troszkę przejść, takie spacerki wpływają na przyspieszenie trawienia. W tym tygodniu nastąpi również miła zmiana, ponieważ hormony stają się stabilniejsze, mama będzie spokojniejsza i radośniej spojrzy na świat. Mięśnie miednicy powoli przygotowują się do porodu i dlatego rozciągają się, przez to podczas kichania, kaszlu lub śmiechu możesz poczuć mimowolne uwalnianie moczu. Jest to całkiem normalne i nie dotyczy wszystkich ciężarnych kobiet. Jeżeli jednak spotka akurat Ciebie, to pamiętaj na rynku są dostępne specjalne wkładki, które doskonale chłoną i eliminują przykry zapach, a po ciąży wszystko wróci do normy. Twoje serce i nerki zaczynają szybciej pracować, bo teraz muszą dbać o kondycję dwojga. Macica mamy stała się właśnie ciepłymi przytulnym placem zabaw. Dziecko ma jeszcze całkiem dużo miejsca, dlatego jest bardzo aktywne, kopie, przemieszcza się, rozpycha. Jest to doskonała chwila na wspólną zabawę, możesz pukać w brzuch, głaskać go i badać wystające górki. Włącz do zabawy koniecznie tatę, dotknięcie dziecka nawet przez skórę, może uzmysłowić mu, że naprawdę Wasze dziecko rośnie i niedługo pojawi się na świecie.

Ciałko Twojej pociechy staje się coraz bardziej kształtne i proporcjonalne.  Skóra jest nadal pomarszczona i półprzeźroczysta, jednak z każdym dniem narządy oraz naczynia krwionośne stają coraz mniej widoczne. W uchu środkowym twardnieją kostki, dzięki temu dziecko słyszy teraz wyraźniej dźwięki dochodzące z zewnątrz i odróżnia je od tych, które wydaje Twój organizm. Wbrew temu co myślisz w Twoim brzuch wcale nie jest tak cicho. Dziecko słyszy dźwięki dochodzące z żołądka, bicie serca i ciągle płynącą krew. Teraz maluch uczy się poznawać Cię po głosie, rozpoznaje jego wysokość, intonację i zapamiętuje, więc mów do brzuszka jak najczęściej. Pamiętaj, że tata również powinien pracować nad więzią z dzieckiem. Aby nawiązać kontakt z maluszkiem, możecie poklepywać brzuch i wtedy mówić, jest to sposób stymulacje neurologiczną płodu. Po szybkości i intensywności ruchów możesz wnioskować, jakie jest samopoczucie wiercipięty. Szybkie i ostre ruchy mogą obrazować ekscytację lub zdenerwowanie. Aktualnie dziecko uczy się spać i czuwać, więc będziesz mogła zauważyć chwile jego aktywności i spokojniejsze chwile odpoczynku, które zajmują około 20 godzin na dobę.

Przyszedł czas na podjęcie decyzji dotyczącej karmienia. Aktualnie spotyka się tyle teorii, ilu jest lekarzy, więc najlepiej poczytać książki i skonsultować się z lekarzami, a następnie dokonać wyboru. Każda mama ma prawo do własnej i indywidualnej decyzji na ten temat. Na rynku jest wiele poradników rozwijających ten problem i pomagających zdecydować się na jakiś wariant. Czasami decyzja podejmuje się sama, ponieważ po porodzie mamie zanika pokarm lub nie może z powodów medycznych karmić. Jednak warto się przygotować i zawczasu przemyśleć wszystko.


Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy