Treść wybranej strony
Dwudziesty tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży jest połową ciąży, od teraz do porodu już bliżej, niż dalej. Zaczynasz odczuwać emocje i obawy, których wcześniej nie doświadczyłaś. To normalna reakcja na zmiany, jest to dobry czas na podjęcie decyzji, jak chcesz wychowywać dziecko i czego oczekujesz od przyszłości. Pamiętaj, że jest to piękny czas w życiu parterów i rozmawiajcie jak najwięcej o waszej wspólnej przyszłości, bo potem może brakować na to czasu.

Dziecko wkroczyło dumnie w ważny etap rozwoju zmysłów - smaku, powonienia, słuchu, wzroku i dotyku. Nareszcie zaczyna słyszeć Twój głos narządami słuchowymi, a nie odbierać drgań ciałem. W mózgu rozwijają się nerwy odpowiedzialne za odbieranie poszczególnych zmysłów. Komórki nerwowe nie powstają już tak szybko, jednak powstają między nimi połączenia nerwowe, które są odpowiedzialne za procesy myślowe i zapamiętywanie. Jeżeli dziecko jest płci żeńskiej, to wyprodukowało już około 2 milionów komórek jajowych w jajnikach, jednak do momentu porodu ich liczba spadnie o połowę. Dziecko zaczyna swobodnie poruszać nogami, dzięki rozwiniętym mięśniom.

 

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy