Treść wybranej strony
Dwunasty tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży jest zakończeniem pierwszego trymestru, więc wkraczasz w następny. Powinny ustąpić już mdłości i jeżeli wytrzymałaś aż do teraz, to czas uświadomić cały świat, jakie szczęście spotkało Ciebie i Twoją rodzinę. Ponieważ ciąża i poród to wielkie wydarzenie, nie tylko związane ze zmianami fizycznymi, ale także na poziomie psychiki, to możesz czuć się wystraszona tą sytuacją, wiele pań skarży się na koszmary nocne, w których widzą swój poród. Jest to normalna reakcja mózgu na nową sytuację oraz lęk przed nieznanym. Waga mogła wzrosnąć o kilka następnych kilogramów, lecz nie u każdej kobiety brzuszek stanie się widoczny.

Nasze dziecko jest już w pełni ukształtowane, jednak nadal jego organy wewnętrzne rozwijają się, szczególnie mózg, który jest bardzo skomplikowaną strukturą. Teraz paluszki są oddzielone od siebie i pojawiają się już paznokcie oraz wyrastają włoski. Kości stają się coraz twardsze, no i co najważniejsze, genitalia zaczynają przybierać swój docelowy kształt. Powstają struny głosowe, dzięki którym usłyszymy najmilszy dźwięk, pierwszy okrzyk dziecka! Także bardzo ważna w naszym życiu przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonów.  Na tym etapie rozwoju widać, jak bardzo zdolny jest człowiek, ponieważ dziecko w 10. tygodniu życia potrafi już poruszać rękami oraz palcami u stóp i dłoni, uśmiechać się, marszczyć czoło i ssać kciuki. Od teraz układ trawienny dziecka absorbuje cukier, ale główną drogą odżywiania nadal pozostaje pępowina. Dziecko mierzy około 6 cm i waży mniej więcej 7 g.

Nastąpił odpowiedni moment, żeby podjąć decyzję, czy wraz z partnerem chcesz poznać płeć dziecka, ponieważ już niedługo będzie można ją zidentyfikować. Są oczywiście aspekty, które przemawiają za, ale również niespodzianka może być cudownym przeżyciem. Jest jeszcze jedna sprawa, która niepokoi wielu przyszłych rodziców, mianowicie: co z seksem? Jeżeli lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w przebiegu ciąży, to jest on jak najbardziej wskazany. Wraz z Tobą dziecko odczuwa przyjemność, a poza tym prowadzone badania wskazują, że jest to najlepszy sposób na zbudowanie więzi ojca z dzieckiem, ponieważ w czasie stosunku penis powoduje ruch, który odbiera płód i wie, że to nie ze strony matki. Istnieje wiele pozycji, z których można skorzystać w czasie ciąży, jednak najwygodniejsza i polecana szczególnie, kiedy brzuch jest już spory, to tzw. "pozycja na łyżeczki".

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy