Treść wybranej strony
Dziesiąty tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży może wprowadzić w życie przyszłych rodziców odrobinę niepokoju, ponieważ w organizmie mamy zaczynają panować hormony, które powodują poddenerwowanie oraz pojawia się naturalne zaniepokojenie ciążą  i macierzyństwem. Przez najbliższe trzy tygodnie mogą wystąpić także inne nietypowe potrzeby i zachowania, np. częstsze oddawanie moczu, skoki ciśnienia, które mogą powodować nawet omdlenia i zasłabnięcia oraz grudki pojawiające się na około brodawek, są to tzw. gruczoły Montgomery′ego. Wiele kobiet mówi, że przez pierwsze miesiące ciąży nadal miało okres, jednak nie jest to prawdą, są to plamienia wywołane przygotowywaniem się macicy do dalszego przebiegu ciąży. Teraz następuje czas, kiedy możemy zaobserwować takie właśnie plamienia.

Dziecko przeobraża się właśnie, według medycyny, z zarodka w płód, jego mózg rozrasta się bardzo szybkim tempie i wraz z nim rośnie główka, która nadal jest za duża w stosunku do reszty ciała. W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów, nadgarstki, stawy  i kości są już ukształtowane, a paluszki u stóp i dłoni stają się coraz bardziej kształtne i wyraźne. Następuje wolny rozwój narządów płciowych, jednak nadal jest za wcześnie, by móc dostrzec lub rozpoznać płeć dziecka. Wiele organów dziecka już zaczyna działać, także układ nerwowy. Stale trwają zmiany zachodzące w budowie płuc, żołądka i jelit. Nerki, które już wcześniej zaczęły się wytwarzać, teraz przesuwają się na właściwe miejsce w jamie brzusznej. Serduszko płodu jest coraz mocniejsze i już prawie gotowe do samodzielnej pracy. Dziecko jest wielkości śliwki węgierki, jednaj jest bardzo leciutkie i waży około 5 g, ale jaki to słodki ciężar.

Teraz prawdopodobnie pojawią się jedne z pierwszych wydatków związanych z ciążą i dzieckiem, ponieważ przydałby się większy i wygodny stanik, należy pamiętać jednak, że jest to jeden z wielu, które będą potrzebne do czasu  porodu.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,
www.ebrzuszek.pl [03.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy