Treść wybranej strony
Dziewiąty tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży dwukrotnie powiększa się macica kobiety i chociaż ciąża nadal pozostaje niewidoczna, to niektóre spodnie mogą okazać się minimalnie za małe, ponieważ nieznacznie powiększa się brzuch. Aktualny stan może wiązać się ze zmianami skórnymi, dlatego część pań będzie wyglądać pięknie i jeszcze bardziej promiennie, niż zwykle, ale mogą też pojawić się drobne wypryski i inne zmiany skórne. I na to też jest sposób, wystarczy zaopatrzyć się w kremy z filtrami oraz dobrze maskujące produkty i zachwycać wszystkich swoim zaraźliwym optymizmem!

Embrion nabiera coraz więcej cech ludzkich, rosną i szybko rozwijają się dłonie i stopy, które są zakończone niemal ukształtowanymi paluszkami. Oczy są prawie całkowicie zakryte przez powieki, a nosek przybiera ostateczny kształt. Teraz pora na przeponę, która po wykształceniu umożliwi dziecku oddychanie po narodzeniu. Jelita, które rozwijały się do tej pory w pępowinie, teraz chowają się do coraz bardziej przestronnej jamy brzusznej płodu. W tym czasie dochodzi również do wytworzenia jąder lub rozpoczęcia produkcji komórek jajowych, jednak nadal nie ma narządów płciowych, określających płeć. Mamy nadzieję, że każdy dostanie wymarzone swoje dziecko.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,

www.ebrzuszek.pl


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy