Treść wybranej strony
Dziewiętnasty tydzień ciąży

Dziewiętnasty tydzień ciąży jak poprzednie jest pełen zmian, wzmożone tempo przemiany materii oraz większe ukrwienie  w konsekwencji poprawiają stan i wygląd paznokci. Ponieważ organizm kobiety w ciąży często zatrzymuje wodę, to możesz puchnąć, a szczególnie Twoje stopy, poznasz to po butach, które nagle staną się niewygodne. Estrogen czasami powoduje plamy na skórze tzw. ostudę, jednak wszystko minie. Ale za to aż do porodu ustaje naturalny proces wypadania włosów i mogą się one wydawać gęściejsze niż wcześniej. Coraz częstsze myślenie o maluszku odbija się na Twoich snach, w których coraz częściej się spotykacie, to normalna reakcja mózgu na to o czym często myślisz.

Organizm dziecka jest coraz bardziej wykształcony i tak teraz rozpoczyna produkcję mazi płodowej, która jest wydzielana z gruczołów, a służy do zabezpieczenia skóry przed zbytnim siąknięciem płynów owodniowych. Wytworzone nerwy zaczyna pokrywać mielina, czyli tłuszczowa substancja, która izoluje włókna i umożliwia im szybki przepływ impulsów niezbędnych do koordynowania ruchów. To właśnie mielina jest odpowiedzialna za  nieporadność ruchową  noworodków i wcześniaków. W układzie pokarmowym zaczynają powstawać soki trawienne, pomagają one absorbować płyn owodniowy, który następnie jest filtrowany przez nerki i trafia znowu do worka owodniowego. Dziecko zaczyna ćwiczyć swoją przeponę, najlepiej działa czkawka, tak właśnie teraz jej wyczekuj poczujesz serię wstrząsów, czyż to nie urocze? Aktualnie płód waży około 200g, a od teraz do momentu porodu jego waga wzrośnie około pięć razy.

Jeżeli już jesteś po badaniu ultrasonograficznym, to widziałaś dziecko i wiesz już czy to nie ciąża mnoga lub może akurat w Twoim przypadku tak. Ciąża bliźniacza jest zawsze zaskoczeniem, ale należy się cieszyć i nie martwić, ponieważ wielu rodziców staje przed taką informacją i znajdują rozwiązania, które pomagają im poradzić sobie z podwójnym szczęściem i podwójnymi obowiązkami. Pamiętaj, że szczęście jest jedną rzeczą na świecie, która w wyniku dzielenia rośnie.

Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,

www.ebrzuszek.pl


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy