Treść wybranej strony
Ortoreksja – zdrowe odżywienie aż do przesady

Ortoreksja należy do chorób o charakterze żywieniowym i ma swoje podłoże na tle psychologicznym. Nazwa zaburzenia wywodzi się z języka greckiego, gdzie "orto" oznacza prawidłowy, a "oreksis" apetyt. Z definicji opisuje osoby o patologicznej obsesji na punkcie prawidłowego odżywiania. Oczywiście, w tym przypadku słowo "prawidłowy" jest względne i ściśle zależy od chorującego i jego zapatrywań. Jednak wszyscy dotknięci tym problemem wierzą, że odpowiednia dieta chroni ich przed współczesnymi chorobami, ma to swoje podłoże nerwicowe i powoduje, że odżywiane staje się głównym celem i filozofią życia.

Pierwszy raz o tej chorobie wspomniał lekarz Steven Bratman, który dokonał obserwacji na swoim przykładzie. Jako dziecko cierpiał on na alergie pokarmowe, co przez dużą cześć jego życia rzutowało na sposób odżywiania i w konsekwencji wywołało obsesyjne nawyki żywieniowe. Głównym problemem lekarza stały się wielogodzinne rozmyślania, planowanie i odpowiednie przygotowywanie pożywienia, a wywołany tą sytuacją brak czasu sprawił, że nie miał czasu na życie społeczne, które kompletnie umarło. Dopiero po ukończeniu medycyny, spotkanie z innymi pacjentami o tym samym zaburzeniu, unaoczniło doktorowi jego własny problem i skutki. Jest to krótka historia odkrycia tego schorzenia u ludzi.


W dzisiejszych czasach, kiedy w mediach jest bardzo głośno na temat jakości pożywienia, zawartych w nim barwnikach, konserwantach i innych chemikaliach lub o żywności genetycznie modyfikowanej, jeszcze łatwiej o strach wywołany nieprawidłowym odżywianiem i jego skutkami. Poza tym pełna kontrola nad pożywieniem jest rekompensatą za niepowodzenia, które przynosi życie codzienne oraz daje poczucie odpowiedzialności za siebie i samodzielności.

Pierwszym krokiem dla ortorektyka jest ograniczenie spożywania cukrów i tłuszczu. Następnym etapem jest robienie zakupów w sklepach ze zdrową żywnością, która jest ekologiczna i naturalna. Oraz zaopatrzenie się we wszystkie dostępne na rynku poradniki i książki o tym, co należy jeść, a czego kategorycznie unikać. Dni są planowane pod posiłki i ich pory oraz czas potrzebny na odpowiednie przygotowanie dania. Chorzy wbrew pozorom nie planują zrzucenia zbędnych kilogramów, bo ich głównym celem jest dbanie o jakość, a nie ilość pokarmów. Znaczenie ma też sposób w jaki jemy, każdy kęs musi być dokładnie przeżuty zanim zostanie połknięty, co wpływa na odpowiedni proces trawienia, a każdy talerz musi dostarczać wymaganych substancji odżywczych i być dokładnie przeanalizowany i zapisany. Dodatkowym problemem jest dobór produktów, bo dzisiaj w sklepach na opakowaniach produktów widnieje tabela składników, a wśród nich aż za dużo emulgatorów, konserwantów oraz pestycydów. Taka ograniczona dieta nie zwierająca wielu potrzebnych składników w konsekwencji prowadzi do niedoborów witamin i innych substancji odżywczych. W skrajnych przypadkach ludzie cierpiący na ortoreksję zaczynają odżywiać się tylko kilkoma produktami na okrągło, co powoduje osłabienie organizmu i wpływa na samopoczucie pacjentów.

Po czym poznać ortorektyka? Na pewno wie wszytko na tematy związane ze zdrowym jedzeniem i trybem życia, zna na pamięć wartości kaloryczne i zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów w produktach spożywczych. Każdego dnia ograniczenia w żywieniu chorego są coraz bardziej drastyczne, a dodatkowo jeżeli zdarzy się, że odejdzie od swojego planu to jako karę wymierzoną sobie osobiście stosuje jeszcze bardziej wzmożoną kontrolę nad jedzeniem i co charakterystyczne przy tym schorzeniu, nagrody są dokładnie takie same. Osoby cierpiące na ortoreksję poświęcają trzy godziny dziennie lub więcej na planowanie posiłków i zakupy, a co będzie jutro na obiad wiedzą już od tygodnia i nie ważne czy będzie to dobry i syty posiłek, ważne by był jak najzdrowszy. Ortorektycy unikają wszelkich kontaktów społecznych, przy których istnieje możliwość pojawienia się kolacji czy obiadu lub w ogóle jedzenia, dlatego bardzo często jedzą sami, a nawet używają produktów własnego wyrobu, takich jak:

  • warzywa,
  • zioła,
  • pieczywo samodzielnie wypiekane.

Wśród chorujących bardzo duży odsetek stanowią osoby bardzo skoncentrowane na swojej osobie, z wysokimi aspiracjami oraz perfekcjoniści. Często na ortoreksję zapadają ludzie sukcesu, żyjący w zgodzie z współczesnymi trendami i nowoczesnością. Specjaliści twierdzą, że jest to choroba bogatych społeczeństw. Aby się wyleczyć należy pamiętać, iż problem leży w głowie, a nie w pożywieniu lub organizmie. Dlatego w procesie leczenia, który musi przebiegać wieloetapowo, zacznijmy od wizyty u psychoterapeuty, który pomoże zwalczyć źródło problemu i potem skieruje nas dalej. Pamiętajmy, jak pyszne dania są na świecie i że wszystko jest dla ludzi, należy tylko pamiętać o zdrowym rozsądku oraz umiarze, nawet przy kwestii dbania o zdrowie.

Źródło:
www.narkotyki.pl [01.2011],
kobieta.dlastudenta.pl [01.2011].

 

 


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy