Treść wybranej strony
Przełam wstyd, wylecz inkontynencję

Nietrzymanie moczu (NTM), inaczej nazywane inkontynencją, jest określane jako niekontrolowane uwalnianie moczu przez cewkę moczową w ilościach, które prowadzą do problemów zdrowotnych, jak i społecznych. Schorzenie to w znacznej mierze dotyczy kobiet,ale również mężczyźni są narażeni na tę chorobę. Przypadłość jest uważana za wstydliwą i pacjentki nie chcą się do niej przyznać, choć szacunkowo dotyczy ona około połowy kobiet w wieku 60lat i nie wyklucza to faktu, że również spory odsetek młodszych pań boryka się z tym samym problemem, jak wynika ze statystyk, około12% zachorowań dotyczy kobiet w wieku 30-39 lat.


Wyróżniamy kilka rodzajów NTM:

 • stresowe,inaczej nazywane wysiłkowym – powoduje uwalnianie moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania lub podnoszenia ciężarów, ta postać schorzenia dotyczy około 49% zachorowań,
 • parć naglących– jestpowodowane uczuciem parcia będącym następstwemnawet niewielkiej ilości płynów w pęcherzu, często związany jest z jego nadreaktywnością,
 • mieszane – łączy obie dolegliwości wcześniej opisane, dotyczy około 29% przypadków zachorowań,
 • wyróżniamy także inne typy, takie jak moczenie lub moczenie nocne, czy nietrzymanie moczu o charakterze sytuacyjnym.

Inkontynencję ze względu na jej uciążliwość i częstość występowania podzielono na trzy stopnie:

 • pierwszy stopień – opisuje mimowolną utratę uryny podczaskaszlu, śmiechu czy kichania,
 • drugi stopień – dotyczy problemów podczas codziennego wysiłku fizycznego, takiego jak wchodzenie po schodach, czy bieganie,
 • trzeci stopień – jest najgorszym stadium i mówi o uwalnianiu moczu podczas stania.

Występuje kilka przyczyn powodujących określoną formę choroby. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem oraz może współwystępować wraz z innymi schorzeniami, np.:

 • przyschorzeniach układu moczowo-płciowego (takich jak choroby gruczołu krokowego - prostaty, zaburzenia statyki narządu rodnego -wypadnie macicy, wady wrodzone),
 • przy schorzeniach układu nerwowego (np. stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, Alzheimera, udarach i urazach rdzenia kręgowego,
 • przy chorobach metabolicznych, jak cukrzyca,
 • przy chorobach zakaźnych, jak AIDS.

Jest również pewna grupa ludzi, która jest bardziej narażona na ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, należą do nich:

 • kobiety w okresie menopauzy, kiedy w organizmie dochodzi do zwiotczenia mięśni podtrzymujących dno macicy,
 • kobiety po kilku porodach, u których dno macicy jest również osłabione,
 • osoby po zabiegach operacyjnych układu moczowo-płciowego,
 • pacjenci z: zakażeniem układu moczowego, przerostem prostaty, zaburzeniami lękowymi,
 • alkoholicy,
 • osoby przyjmujące leki moczopędne.

Inkontynencja jest dość uciążliwą przypadłością, która może powodować ogromne ograniczenia w życiu społecznym i wpływać negatywnie na stan emocjonalny chorującego. Dlatego bardzo ważne jest, aby swój problem jak najszybciej przedstawić lekarzowii uzyskać niezbędną pomoc. Rozpoznać nietrzymanie moczu może nawet lekarz rodzinny i skierować pacjenta do specjalisty. Diagnostyką i leczeniem NTM zajmują się ginekolodzy i urolodzy. Wstępne rozpoznanie następuje zwykle przy standardowym badaniu ginekologicznym (pacjentka, która podejrzewa u siebie nietrzymanie moczu powinna stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, dzięki czemu lekarz może ustalić stopień zaawansowania choroby). Specjalista po wstępnej ocenie stanu badanej osoby decyduje, co dalej robić w celu poprawienia sytuacji i może zalecić wizytę w poradni urologicznej, gdzie również jest leczona opisywana choroba.

Leczenie nietrzymania moczu może przebiegać w dwojaki sposób: zachowawczo lub operacyjne. Choroba wykryta w początkowym stadium może być z powodzeniem leczona farmakologicznie u lekarza rodzinnego. Kobietom w okresie menopauzy poleca się zapisane przez lekarza leki oraz maści hormonalne, u ponad 70% chorych taka forma terapii może zmniejszyć lub wyeliminować dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu. Istnieje również opcja leczenia rehabilitacyjnego, które polega na zwiększeniu napięcia mięśni dna miednicy oraz poprawieniuodruchowego napinania mięśni cewki moczowej, np. podczas kichania. Jeśli chodzi o fizykoterapię, zalecana jest elektrostymulacja i pole magnetyczne oraz kinezoterapia, która obejmuje ćwiczenia mięśni Kegla, polegające na skurczach mięśni pochwy i odbytu na kilka sekund i w kilku seriach.

W niektórych przypadkach leczenie zachowawcze nie daje pożądanych rezultatów i wtedy konieczne staje się skierowanie pacjenta na leczenie operacyjne. Celem takiego zabiegu jest rekonstrukcja układu anatomicznego organizmu, któraodpowiada za prawidłowe uwalnianie moczu. Aktualnie zabiegi tego typu przebiegają bez otwierania jamy brzusznej. Wszelka ingerencja zachodzi przez krocze i jest minimalnie inwazyjna, dzięki czemu wiek pacjenta nie ma znaczenia, gdyż nie jest niezbędne znieczulenie ogólne.

Pozostaje jeszcze wspomnieć o możliwościach zapobiegania wystąpienia choroby. Istnieje kilka zasad profilaktyki. Należy przede wszystkim dbać o układ moczowy i unikać infekcji oraz dbać o higienę osobistą, zaleca się mycie rąkprzed każdym stosunkiem seksualnym. Aby dbać o drogi moczowe powinniśmy regularnie oddawać mocz oraz dbać o dietę eliminując z niej alkohol oraz kofeinę i pamiętać o aktywności fizycznej.

Problem nietrzymania moczu staje się coraz powszechniejszy, jest to spowodowane rozwojem cywilizacyjnym, a co za tym idzie będzie się nadal szerzył. To bardzo kłopotliwa i stresująca przypadłość, dlatego jak najszybsze jej wykrycie i rozpoczęcie odpowiedniego toku leczenia pod nadzorem lekarzy pozwoli nam szybko wrócić do stanu komfortu.

 

Źródło:
www.choroby.senior.pl [01.2011],
www.poradnikmedyczny.pl [01.2011],

www.ntm.pl [01.2011]


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy