Treść wybranej strony
Strategia e-zdrowie

W 2000 roku Rada Europy przyjęła Strategię Lizbońską, która zawierała długofalowy program reform społeczno-gospodarczych określający funkcje, które powinny być spełniane przez technologie informacyjno-komunikacyjne w celu rozwoju ochrony zdrowia. Następnie na szczycie w Sewilli w 2004 roku w przyjętym dokumencie eEurope 2005 Information Society for All oraz w eHealth Action Plan 2004 sformułowano szczegółowe działania w ramach e-zdrowia. Wraz z podpisaniem tych dokumentów kraje europejskie zobowiązały się do rozwinięcia usług informacyjno-komunikacyjnych w zakresie ochrony zdrowia.

W odpowiedzi na tę sytuację jednostka podlegająca Ministerstwu Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przygotowało Program Informatyzacji Ochrony Zdrowia, który składa się z 6 projektów. Projekty te pozwolą na udostępnienie podstawowych funkcji platformy e-zdrowie, takich jak obsługa:

  • Elektronicznego Rekordu Pacjenta,
  • e-Recept,
  • rejestracji on-line,
  • elektronicznego skierowania,
  • internetowego konta pacjenta,
  • wymianę elektronicznych zwolnień lekarskich itp.

Wszystkie te punkty pozwolą na skuteczne włączenie pacjentów w proces leczenia, a dodatkowo mają wpłynąć na obniżenie kosztów i pozwolić na kompleksowe monitorowanie udzielanych świadczeń zdrowotnych w czasie rzeczywistym. Cała strategia ma cztery główne cele:

  • ułatwienie obywatelom dostępu do informacji z dziedziny ochrony zdrowia,
  • poprawę efektywności w zakresie elektronicznego obiegu dokumentacji w systemie ochrony zdrowia,
  • unowocześnienie systemu informacji medycznej, co pozwoli analizować zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne,
  • praktyczne zastosowanie systemów informacyjno-komunikacyjnych w ochronie zdrowia, zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, dzięki czemu Polska uzyska dostęp do elektronicznego zapisu medycznego (EHR - Electronic Health Record).

Jednak co to oznacza dla pacjentów? Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie w każdym miejscu w kraju pacjent wraz z lekarzem będzie mógł skorzystać z historii choroby i wyników badań. Taka sytuacja ułatwi leczenie i stawianie diagnozy. Dodatkowo możemy otrzymywać informacje, które będą docierały do nas w postaci przypomnienia na "skrzynkę informacji medycznej" i mogą dotyczyć one na przykład badań profilaktycznych. Aby te wszystkie praktyki i pomysły przyniosły pożądane rezultaty, niezbędne jest poszerzanie wiedzy zdrowotnej wśród mieszkańców Polski oraz upowszechnianie treści dotyczących zdrowia w internecie. Treści zawarte na portalach mających na celu ułatwienie pacjentowi dostępu do potrzebnej w tym temacie wiedzy, podniosą poziom efektywności jednostek ochrony zdrowia. Przykładem takiej bazy stworzonej z myślą o społeczeństwie jest portal esrp.pl. Jest to strona bogata w wiadomości potrzebne pacjentom, ale może również służyć do odkrywania ciekawych informacji. Na portalu znajdują się publikacje, które w sposób przystępny opisują wiele chorób, dodatkowo uzupełnione są słownikiem pojęć, który pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości i zrozumieć nowe pojęcia. Esrp.pl może się również pochwalić możliwością rejestracji przez internet do lekarzy za pomocą kontekstowej wyszukiwarki graficznej lub bezpośrednio do danego lekarza. I to właśnie ta funkcja jest szczególnie istotna w kontekście e-zdrowia. Jednak to nie wszystkie zalety esrp.pl, dodatkowo można tu zarezerwować leki (nie tylko te standardowe, ale również na zamówienie) oraz zakupić sprzęt medyczny bez wychodzenia z domu.

Jak widać wprowadzenie systemów informacyjno-komunikacyjnych w sektorze ochrony zdrowia może przynieść wiele korzyści, szczególnie pacjentom. Dlatego już teraz zapraszamy do zapoznania się ze stroną esrp.pl, która już wprowadza udogodnienia związane ze strategią e-zdrowia.

Źródło:
www.mz.gov.pl [06.2011].

 

 


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy