Treść wybranej strony
Światło – źródło życia

Stosowanie światła w medycynie sięga daleko w przeszłość, już starożytni Egipcjanie wykorzystywali jego dobroczynną moc. Ten sposób poprawiania samopoczucia, jak i stanu zdrowia nazwano fototerapią. Początkowo czerpano z dobrodziejstw natury w postaci ogólnodostępnego światła słonecznego. Pomimo, iż terapia światłem nie miała ówcześnie wyjaśnienia naukowego, jej moc uzdrawiania była ogólnie przyjęta, a lekarze rzymscy oraz arabscy wprowadzili światłoterapię jako sposób leczenia różnych schorzeń. Następnym krokiem milowym, w tej dziedzinie, było odkrycie przez duńskiego lekarza Nielsa Ryberga Finsena, około tysiąc dziewięćsetnego roku lampy, która wytwarzała światło o bardzo podobnych własnościach do światła słonecznego. Urządzenie zostało wykorzystane, z bardzo dobrymi skutkami, do leczenia pacjentów z rzadką odmianą gruźlicy skóry. Za swoje innowacyjne, jak na tamte czasy, osiągnięcia wynalazca otrzymał nagrodę Nobla.


Aktualnie nasza wiedza w tej dziedzinie rozwinęła się i jest już całkiem okazała oraz szczegółowo wyjaśniona. Naukowcy potwierdzili zdolność ludzkiego organizmu do przetwarzania światła w energię elektrochemiczną, ta z kolei wpływa na biochemiczne reakcje, które zachodzą w komórkach i stymulują funkcje życiowe. Terapia światłem poprawia w znaczny sposób przemianę materii, wpływa pozytywnie na odporność organizmu, jest najbardziej naturalnym i nie inwazyjnym sposobem walki z depresją bądź obniżeniem nastroju związanym z porą roku, skutkami zmiany strefy czasowej lub bezsenności powodowanej złym trybem życia. Fototerapia znajduje również zastosowanie w zmniejszaniu bólów przedmiesiączkowych, napięcia mięśni związanego ze stresem lub wysiłkiem fizycznym, jest doskonała do leczenia ran i ciężko gojących się uszkodzeń w tkance skórnej, np. ran pooperacyjnych.

Metoda wpływania na stan zdrowia i samopoczucia światłem jest bardzo skuteczna, około 85% ludzi poddawanych terapii szybko i w znaczący sposób wraca do formy bez używania środków chemicznych, które dodatkowo mogą wpływać negatywnie na organizm.

Terapia światłem musi być indywidualnie dopasowana do pacjenta, jego schorzenia oraz oczekiwanych rezultatów, jest to jednak najtrudniejszy krok w leczeniu, ponieważ same zabiegi są bardzo proste i dostępne. Można z nich korzystać w punktach rehabilitacyjnych lub po zakupie sprzętu we własnym domu. Przed przystąpieniem do naświetlania należy odsłonić część ciała, na którą mamy zamiar działać, oczyścić skórę, wybrać dogodną pozycję i zrelaksować się. Terapia powinna trwać od 4 do 10 minut i być powtarzana dwa razy dziennie. W miarę zaobserwowania poprawy można skracać czas cyklu i częstość wykonywania naświetlań.

Jest to bardzo naturalna i ogólnodostępna metoda, znana i stosowana w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie Zachodniej. W Polsce coraz częściej można się spotkać z ofertą dotyczącą zabiegów w tej dziedzinie bądź sprzętem do samodzielnego stosowania w domu. Jednak nadal musimy poszerzać swoją wiedzę i świadomość dotyczącą zdrowia.

 

Źródło:
www.suncity.pl [01.2011],
www.bioptron.pl [01.2011].

Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy