Treść wybranej strony
Typowe dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Od momentu zapłodnienia w macicy kobiety bardzo dużo się dzieje i tak już w 40. godzin po jajo dzieli się na dwie komórki, tym samym powielając swój materiał genetyczny. Takie szybkie tempo rozwoju ciąży sprawia, że wiele kobiet nie wie jeszcze o niej, a już odczuwa związane z nią symptomy.  Jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami w okresie ciąży?

Pod koniec ciąży możemy się spodziewać pieczenia w okolicy mastka, jest to bardzo typowe i pojawia się na skutek wypierania kwasów żołądkowych do dolnych partii przełyku. Takie sytuacje w czasie ciąży mają miejsce z powodu progesteronu. Jego obecność w organizmie powoduje spowolnienie procesów trawiennych oraz rozluźnienie pierścienia mięśniowego (wpust - zwieracz) pomiędzy przełykiem, a żołądkiem, który zapobiega cofaniu się kwasów. Jest to dość kłopotliwy problem, jednak na wszystko jest sposób:

 • należy jeść często, a mało,
 • po posiłkach można stosować środki farmakologiczne dozwolone dla kobiet w ciąży,
 • kiedy zgaga już Cię dopadnie to pamiętaj, że zawsze pomagają maślane ciasteczka, które neutralizują gazy,
 • staraj się unikać potraw bardzo ostrych i tłustych,
 • nie należy jeść bezpośrednio przed spaniem, zgaga męczy bardziej na leżąco,
 • śpij z głową ułożoną wysoko,
 • jeżeli jednak jest to bardzo duży problem, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem, jako specjalista na pewno udzieli Ci pomocy.

W czasie ciąży jak wynika z badań prawie dwie trzecie kobiet doświadcza zadyszki. Jest on wynikiem działania hormonów, a konkretnie, progesteronu, który przyspiesza oddech oraz powiększonej macicy, która uciska na przeponę i płuca. istnieją sposoby aby ograniczyć stres związany z tym problemem:

 • pamiętaj aby się relaksować i unikać stresów,
 • staraj się nie panikować kiedy poczujesz, że nie możesz wziąć oddechu w nerwach jest jeszcze trudniej.

Ponieważ ciąża i poród są bardzo emocjonujące i wiążą się z dużym stresem pod jej koniec możesz mieć problemy ze snem, które wynikają z niepokoju, oczekiwania na rozwiązanie, fizycznego obciążenia organizmu zaawansowaną ciążą. Również znalezienie wygodnej pozycji staje się coraz trudniejsze z powodu stale powiększającej się macicy. Aby się bobrze czuć trzeba dobrze spać a w tym celu polecamy:

 • używanie dużych poduszek do podpierania brzucha i ułożenia pomiędzy nogami,
 • przygotuj się do spania np. wcześniejszą ciepłą kąpielą,
 • skorzystaj z metod babci i przed spaniem pij ciepłe mleko, które po podgrzaniu zawiera aminokwasy wywołujące senność,
 • pamiętaj aby nie jeść bezpośrednio przed snem,
 • wietrz pokój, świeże powietrze i odpowiednia temperatura ułatwiają oddychanie i tym samym  sen,
 • staraj się regularnie wykonywać ćwiczenia, aktywność zawsze wpływa dobrze na trym życia.
Źródło:
Anne Deans (redaktor), Ciąża. Poradnik dla rodziców. Muza S. A., Warszawa 2006.,

www.ebrzuszek.pl


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy