Treść wybranej strony
W poszukiwaniu uśmiechu - jak leczyć depresję?

W czasach, gdy obowiązek goni za obowiązkiem, a doba wydaje się zbyt krótka, aby zrobić wszystko, co jest do zrobienia, coraz większa liczba osób czuje się przeciążona i bezradna. Jednak czy to już oznaka zaburzeń depresyjnych? O depresji można mówić, gdy do stanów obniżonego nastroju dochodzą jeszcze inne objawy, takie jak niemożność odczuwania radości, trudności w koncentracji, brak energii do podjęcia jakichkolwiek działań, a także niski poziom własnej samooceny. Ważny jest okres, w jakim utrzymuje się podany stan, jeśli trwa on dłużej niż dwa tygodnie, istnieje podejrzenie, że to depresja. Bardzo często występują problemy ze snem, a także ze spożywaniem posiłków, więc osoby cierpiące na depresję mogą drastycznie stracić na wadze.

Skąd się bierze?


Odpowiedzialne za jej występowanie są zaburzenia w działaniu serotoniny i noradrenaliny (hormonów pełniących funkcję neuroprzekaźników i wpływających na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego). Wiąże się je także z występowaniem zaburzeń depresyjnych w rodzinie, może wystąpić w każdym wieku, a najczęściej uaktywniana jest poprzez czynniki środowiskowe.

Istnieje rozróżnienie na kilka rodzajów depresji:

  • występująca w trakcie choroby afektywnej jedno lub dwubiegunowej;
  • depresja nerwicowa;
  • depresja reaktywna;
  • depresja poporodowa;
  • sezonowa - występująca w czasie przesilenia letniego i zimowego.

Diagnoza schorzenia często jest utrudniona, ponieważ pacjenci koncentrują się na objawach somatycznych, pomijając stan samopoczucia. Jednak badania często nie potwierdzają tła somatycznego, a podjęte leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków.

Leczenie przebiega na dwóch płaszczyznach, psychologicznej i biologicznej. Pacjent jest kierowany na psychoterapię, która może przyjąć dwie formy. Pierwszą jest psychoterapia dynamiczna - podczas której dąży się do ujawnienia, co i w jaki sposób wywołało zaburzenia depresyjne, drugą formą jest psychoterapia behawioralno-poznawcza - polegająca na zmianie mechanizmów myślenia i sposobów zachowania, zwłaszcza w sytuacjach trudnych dla pacjenta.

Dolegliwości natury fizjologicznej leczone są farmakologicznie. Jest to tak naprawdę podstawowa metoda, bez której psychoterapia w ogóle nie znajdzie zastosowania, ponieważ pacjent musi wyrazić chęć podjęcia leczenia. Psychoterapia nie odniesie skutku, jeśli mówimy o pacjencie znajdującym się w stanie braku poczucia nadziei na jakąkolwiek poprawę losu i niemożności podjęcia działania.

Do leczenia zaburzeń depresyjnych stosuje się ANDEPIN, który niweluje ich negatywne objawy. To lek doustny, powodujący zwiększenia stężenia serotoniny w przestrzeni międzysynaptycznej, ponieważ hamuje jej wychwyt zwrotny.  ANDEPIN  szybko przenika do krwi, jego największe stężenia notuje się już po około 6 - 8 godzin, łatwo rozkłada się w wątrobie i jest wydalany razem z moczem. Ponieważ efekty leczenia zazwyczaj są widoczne po kilku tygodniach bardzo ważna jest systematyczność w przyjmowaniu leków. Czasami stosuje się dodatkowo metody leczenia wspomagające, jak na przykład światłoterapia.

Przy odpowiednio rozpoznanym i leczonym schorzeniu osoba dotknięta depresją powraca do normalnego funkcjonowania.  Czasami może trwać to bardzo długo, często niezbędne okazuje się wsparcie najbliższych. Aż w końcu znika chroniczny smutek, pojawiają się perspektywy, wiara w przyszłość i we własne możliwości. Warto więc spróbować pozbyć się depresji, bo może być już tylko lepiej.

 

Źródła:
www.psychiatria.pl [05.2011];
www.depresja.net.pl [05.2011];
www.synteza.com.pl [05.2011];

www.leczdepresje.pl [05.2011].


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy