Treść wybranej strony
Zamawianie leków przez internet

W czasach, gdy dostęp do internetu jest coraz powszechniejszy wiele dziedzin życia funkcjonuje również w sieci. Teraz w sieci poza rozrywką i edukacją mamy możliwość skorzystania z wielu pożytecznych i praktycznych usług. Rejestracja do kosmetyczki, wymiana dowodu osobistego, rekrutacja na uczelni, złożenie zeznania podatkowego  - to tylko część możliwości, które są dostępne online. Wiele dzieje się również w obszarze opieki zdrowotnej, przygotowywana jest Ustawa o informatyzacji ochrony zdrowia, która obligować będzie lekarzy i przychodnie do umożliwiania swoim pacjentom rejestracji na wizytę za pomocą internetu. Zmiany szykują się również w branży farmaceutycznej, ponieważ rząd przygotowuje właśnie projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne związanych ze sprzedażą leków w internecie.

Obecnie działania te są uznawane za bezprawne, a wynika to między innymi z braku ustaleń dotyczących tego, jak miałby wyglądać transport zakupionych na stronach www leków. Nie jest on możliwy, dopóki nie zostaną ustalone procedury, które pozwolą na każdym jego etapie na wskazanie osoby odpowiedzialnej za warunki transportu. Jest to wymóg konieczny do spełnienia, ponieważ dostarczenie do użytków leków, które w skutek złego przechowywania lub transportowania mogłyby zaszkodzić jest niedopuszczalne. Prawodawcy na względzie mają przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów. Jednak nie są jeszcze znane żadne szczegółowe rozwiązania, proces zakupu specyfików za pomocą internetu jest wciąż analizowany, a projekt ustawy przygotowywany.

Przygotowywane zmiany w dalszym ciągu dotyczyć będą jedynie leków OTC (ang. over the counter), czyli tych sprzedawanych bez recepty. Wynika z dwóch faktów, przede wszystkim lek zapisany na recepcie jest pewną wytyczną dla farmaceuty, który może zaproponować jego zamiennik, poza tym wydając lekarstwo może on zwrócić uwagę na możliwe interakcje z innymi lekami. Dodatkowo, nie należy zapominać, że zdecydowana większość pacjentów nie jest w stanie prawidłowo odczytać nazwy specyfiku zapisanej na takiej recepcie, w związku z tym niemożliwy byłby jego zakup w sieci.

Coraz powszechniejsza jest z kolei praktyka zamawianie leków przez internet. Wiele aptek umożliwia przegląd swoich zasobów na stronach www oraz zarezerwowanie ich. Następnie pacjent udaje się do apteki i tam, na miejscu odbiera zamówiony specyfik. Podobna usługa dostępna jest na portalu esrp.pl, jednak dodatkowym jego atutem jest to, że pacjent znajduje zestawienie wielu aptek oferujących poszukiwane lekarstwo wraz z jego ceną. Dzięki temu możliwy jest wybór  najlepszej ceny, kryterium wyboru może też stać się odległość apteki, w której lek będzie odebrany, ponieważ pacjent otrzymuje informację o lokalizacji wszystkich aptek. Ta funkcja portalu esrp.pl znakomicie sprawdza się, gdy brak jest czasu na szukanie lekarstw i wędrówki od jednej apteki, do drugiej. Pozwala na zakup wszystkich potrzebnych nam rzeczy za jednym razem, w jednym miejscu, minimalizuje ryzyko, że po powrocie do domu przypomnimy sobie, że zapomnieliśmy o rzeczach, które  są nam potrzebne, ponieważ nasza lista zakupów czekała już u farmaceuty.

Zapraszamy do przekonania się, jak łatwo i prosto można od dziś nabywać leki na esrp.pl.

 

 

Źródła:
www.abcleki.pl [06.2011];
www.rynekzdrowia.pl [06.2011];

prawa-pacjenta.wieszjak.pl [06.2011].


Aktualności
Zamawianie leków przez internet więcej » Z rakiem szyjki macicy trzeba walczyć! więcej » Misioterapia w Centrum Zdrowia Dziecka więcej » Nowe Centrum Stomatologii więcej » Innowacyjny zabieg w Gorzowie Wlkp. więcej » Stowarzyszenie pomaga szpitalowi więcej »
Najnowsze publikacje
Menopauza i klimekterium ? więcej »
Mechaniczne sposoby zapobiegania ciąży więcej » Karmienie pierisą - mity, fakty! więcej » Jedenasty tydzień ciąży więcej »
Ostatnio dodane przychodnie
NZOZ Plac Kolegiacki Spółka z o.o. - pl. Kolegiacki 12 a, Poznań więcej » Lewkowicz Ewa lek. stom. ul. Promienista 12d Poznań - więcej » KRYST-DENT ul. Przybyszewskiego 11 Poznań - więcej » Jurczyszyn Adam psychiatra ul. Słowackiego 55 Poznań - więcej » Internistyczna Poradnia Specjalistyczna ul. Kasprzaka 16 Poznań - więcej » Małecki Leonard ginekolog położnik ul. Miodowa 48 Poznań - więcej »
Nasi partnerzy